TimelinesTaksim Yayalaştırma Projesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 16 Eylül 2011'de kabul ederek finanse ettiği ve Kalyon İnşaat tarafından yürütülen bir projedir. Projenin amacı Taksim Meydanı’nın araç trafiğini tünellerle yer altına alarak meydanı genişletme ve meydanın yanında bulunan Gezi Parkı'na AVM, otel, rezidans kullanımı için Topçu Kışlası'nı yeniden inşa etmektir.

Projede yayalaştırma, belediye meclisi tarafından oy birliği ile kabul edildi. Ancak Gezi Parkı'na Topçu Kışlası yapılması sadece AKP'li üyelerin oylarıyla kabul edildi ve diğerleri tarafından reddedilerek oldukça eleştirildi. Taksim Gezi Parkı 1940 yılından beri, I. Abdulhamid tarafından 1780 yılında yaptırılan Taksim Kışlası'nın yerini almaktadır ve geniş bir yeşil alana sahiptir. Bu doğrultuda kışlanın yeniden inşaasını amaçlayan Topçu Kışlası projesine, temelde yeşil alanı korumak, betonlaşmayı önlemek ve uzun yıllardır İstanbul için önemli bir yere sahip olan Gezi Parkı'nı korumak amacıyla birçok insan tarafından karşı çıkıldı. Bunların arasında Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası, ve Peyzaj Mimarları gibi birçok kurum ve vatandaşın projenin durdurulması için açtığı davalar da yer aldı.

Bütün eleştirilere rağmen iş makineleri Gezi Parkı'nı yıkım çalışmalarına başlamak için imar izni olmadan 27 Mayıs 2013 tarihinde Gezi Parkı'na girdi. Bunun üzerine haber çabuk yayıldı ve Gezi Parkı'nın yıkılmasını istemeyen insanlar parka gelerek iş makinelerine engel olmaya çalıştılar. Böylece yaklaşık 1 ay sürecek ve tüm ülkeye yayılacak olan Gezi Parkı protestoları başladı.

Sonuç olarak Gezi Parkı'nın Topçu Kışlası'na dönüştürülmesini de amaçlayan Taksim Yayalaştırma Projesi İstanbul 1. İdare Mahkemesi tarafından 6 Haziran 2013 tarihinde iptal edildi. Ancak projenin büyük bir kısmı tamamlandı. 13 Eylül 2013 tarihinde Taksim Tünelleri açıldı.Kaynakça:

http://www.atlasdergisi.com/kesfet/kultur/gezi-parkinin-gecmisi.html


https://tr.wikipedia.org/wiki/Taksim_K%C4%B1%C5%9Flas%C4%B1


https://tr.wikipedia.org/wiki/Taksim_Yayala%C5%9Ft%C4%B1rma_Projesi