Anniversaries

Gezi'nin 1. Yıldönümü

Gezi’nin yıl dönümündeki polis şiddeti dünya basınında

Gezi direnişinin 1. yıldönümünde Türkiye’nin çeşitli kentlerinde yaşananlar dış basında geniş yer tuttu. Yabancı medya kuruşları, haberlerinde özellikle yaşanan şiddete, sıkı güvelik önlemlerine, göz yaşartıcı gaz kullanılmasına, çok sayıda kişinin gözaltına alınmasına dikkat çekti.Gezi direnişinin 1. yıldönümünde Türkiye’nin çeşitli kentlerinde yaşananlar dış basında geniş yer tuttu. Yabancı medya kuruşları, haberlerinde özellikle yaşanan şiddete, sıkı güvelik önlemlerine, göz yaşartıcı gaz kullanılmasına, çok sayıda kişinin gözaltına alınmasına dikkat çekti.NYT: ÇEVİK KUVVET GÖZ YAŞARTICI GAZ KULLANDI

New York Times gazetesi, Türkiye’de olup bitenlere ilişkin görüntülere ver verdiği sitesinde “kitlesel hükümet karşıtı protestoların birinci yıldönümünde “Çevik kuvvet göz yaşartıcı gaz kullandı, İstanbul’da düzinelerce protestocu gözaltına aldı” diyor ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın uyarılarına da vurgu yapıyor.


WALL STREET JOURNAL: YILDÖNÜMÜ PROTESTOLARI ŞİDDETE DÖNÜŞTÜ

Wall Street Journal gazetesi ise, “Türkiye’deki yıldönümü protestolara şiddete dönüştü” başlığıyla görüntüler yansıtıyor ve “Polis, Cumartesi günü geçen yıldaki ülke çapında yapılan hükümet karşıtı gösterilerin yıldönümünde Türk Başbakanının uyarısına meydan okuyan kalabalıkları geri itmek için göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı” diyor.


BBC: 25 BİN POLİS, TAKSİM’İ KUŞATTI

31 Mayıs’taki olup bitenleri izleyen BBC muhabiri James Reynolds, “Ölümcül hükümet karşıtı protestoların ilk yıldönümünde Türk polisi, İstanbul ve Ankara’da göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. 25 bin kadar polis, 2013 yılındaki gösterilerin merkezi olan, İstanbul’daki Taksim Meydanını kuşattı ve bloke etti” dedi.

BBC, CNN International muhabiri İvan Watson’un yaşadıklarını “İstanbul polisleri, Taksim Meydanı’ndan canlı yayın sırasında bir CNN muhabirini tekmeledi ve gözaltına aldı” sözlerini anlattığı haberinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gençleri uyardığını ve Gezi hareketini “terörist örgütler” olarak nitelediğine dikkat çekti.


FİNANCIAL TIMES: ÜLKE DAHA GERGİN, ULUSLARARASI İTİBARI DİBE VURDU

İngiliz Financial Times gazetesi, Gezi protestolarının yıldönümünde on binlerce Türk polisinin protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz kullandığını belirterek girdiği haberinde geçen yıldaki Gezi gösterilerin “ülkeyi sarstığını ve Türk toplumunu daha çok kutuplaştığını” söylüyor. Gazete şu yorumu da yapıyor: “Türkiye, geçen yıl İstanbul’un merkezindeki protestoların ve onları izleyen hükümetin sert müdahalesinin etkilerini hala yaşıyor. Ülke, daha çok gergin oldu ve uluslararası itibarı, dibe vurdu”


LE FIGARO: AYAKLANMANIN İLK YILDÖNÜMDE POLİS BİNLERCE GÖSTERİCİ ŞİDDETLE DAĞITTI

Fransız Le Figaro gazetesi, “Gösterilerden bir yıl sonra Türkiye’de çatışmalar” başlığıyla verdiği haberde, “Türk polisi, Erdoğan hükümetine karşıtı ayaklanmanın ilk dönümünde İstanbul ve Ankara sokaklarına dökülen binlerce gösterici şiddetle dağıttı” diyor.


EL CEZİRE: TAKSİM ÜLKE ÇAPINDAKİ PROTESTO HAREKETİNİN MERKEZİ OLDU

El Cezire, güvenlik güçlerinin protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandığını, birkaç kişinin yararlandığını, göz altıların olduğunu belirttiği haberinde bir yıl önce Gezi’de başlayan gösterilerin sırasında Taksim Meydanı’nın “ülke çapındaki bir protesto hareketinin merkezi haline geldiğini” kaydediyor.


EL PAIS: GEÇEN YIL MANZARALARI TEKRARLANDI: ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR, BOL MİKTARDA GAZ

İspanya’nın en büyük gazetesi El Pais ise, “Türkiye, Gezi protestolarını, birinci yıldönümünde, o zaman yaşananlara benzer manzaralarla andı, yani polisler ile göstericiler arasında şiddetli çatışmalar ve bol miktarda göz yaşartıcı gaz… Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetine karşı bir dizi kitlesel gösterinin başlamasından bir yıl geçtiği anımsatılıyor ve geçen yıl Gezi’de “polis şiddeti”ne ve Erdoğan’ın “otoriterliğine” karşı başlayan protestoların tüm ülkeye yayıldığı belirtiliyor.


DWELLE: İSTANBUL'DA SERT POLİS MÜDAHALESİ

“Gezi Parkı eylemlerinin 1. yıldönümünde, İstanbul yine biber gazına teslim oldu” diyen Deutsche Welle, “Polis Taksim Meydanı’nda toplanmak isteyenlere sert müdahalede bulunurken, bazı semtlerde polis ile göstericiler arasında çatışma yaşandı” sözlerini kullanıyor. DW gelişmeleri şöyle irdeliyor:

“Son bir yıldır Türkiye’nin siyasal ve sosyal gündeminin baş konusu olan Gezi protestolarının birinci yıldönümünde, hükümet karşıtlarının Taksim Meydanı’nda toplanmasını engellemek isteyen polis yine aşırı güç kullandı. Akşam saatlerinde İstiklal Caddesi üzerinde toplanıp açıklama yapmak isteyen gruplara biber gazı ve tazyikli su ile müdahale edilirken, son bilgilere göre 140'ı aşkın gösterici gözaltına alındı.”


VOA: EYLEMCİLERE GÖZ YAŞARTICI GAZLA MÜDAHALE

Amerika’nın Sesi (VOA), “Eylemcilere göz yaşartıcı gazla müdahaleye” ifadesini başlığına çıkarttığı İstanbul kaynaklı geniş haberinde, “Türkiye genelinde Gezi protestolarını birinci yıldönümünde anma amacıyla yapılan toplumsal yürüyüşlere polis TOMA araçları ve göz yaşartıcı gazla sert biçimde müdahale etti” dedi.

“İstanbul-Taksim veya Ankara-Kızılay gibi meydanlarda günün ilk ışığıyla birlikte binlerce polis, vatandaşlardan önce sokakları tuttu” diye anlatan VOA, İstiklal Caddesi’ne çıkmak yalnız yurttaşlar ve turistler için değil, gazeteciler için dahi kolay olmadığına, büyük kentlerde çok sayıda gözaltı olduğuna dikkat çekiyor ve gün boyunca yaşananları “Slogan atana plastik kelepçeli gözaltı”, “Esnaf da perişan”, “Kadıköy vapuru yolcularını Haydarpaşa’da indirdi”, “Adana’da CHP’li vekil tartaklandı” gibi ara başlıklar altında anlatıyor. (ANKA)

Kaynak :

http://www.evrensel.net/haber/85449/gezinin-yil-donumundeki-polis-siddeti-dunya-basininda

Gezi 3 yaşında!

Gezi direnişi anmasına polisten müdahale

Gezi Parkı Direnişi'nin 3. yıl dönümünde İstiklal Caddesi üzerinde bir araya gelen yüzlerce kişi Gezi Parkı'na doğru yürüyüşe geçtiği sırada polis müdahale etti.
Gezi olaylarının 3. yıldönümü için, Taksim Dayanışması ve CHP Beyoğlu Örgütü tarafından Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde 500'ü aşkın kişinin katıldığı bir anma yürüyüşü yapıldı. Polis, Fransız Başkonsolosluğu önünde barikat kurarak kalabalık grubun Gezi Parkı'na yürümesine izin vermedi. Bunun üzerine grup adına basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasının ardından grup dağılırken, aralarında CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker'in de bulunduğu yaklaşık 50 kişilik bir grup ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Arbede sırasında bir Çevik Kuvvet polisi dizinden kesici aletle hafif şekilde yaralandı.YÜRÜYÜŞE MİLLETVEKİLLERİ DE KATILDI

Gezi olaylarının 3. yıldönümü için gerçekleştirilen anma yürüyüşü, saat 19.00'da İstiklal Caddesi üzerindeki CHP Beyoğlu İlçe Merkezi önünden başladı. Yürüyüşe, CHP İstanbul Milletvekilleri Ali Şeker ve Eren Erdem ile HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ve Gezi Parkı direnişi sırasında hayatını kaybeden bazı kişilerin yakınları katıldı. Sloganlar atarak yürüyüşe geçen CHP'li gruba, Mis Sokak'tan gelen Taksim Dayanışması üyeleri de katıldı. Bu katılımla 500'ü aşkın kişi İstiklal Caddesi üzerinde yürümeye başladı.Akşam üzeri İstiklal Caddesi’nde Taksim Dayanışması’nın ücretsiz olarak dağıttığı ve üzerinde “Bir aradayız, burdayız. Gezi 3 yasında” yazılı tişörtleri dağıtanlara müdahale eden polis, bazılarına el koydu. CHP Beyoğlu İlçe Başkanlığı ve TMMOB’dan yürüyen gruplar ise İmam Adnan Sokak girişinde toplandı. Burada Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan, Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik ile olaylar sırasında gözünü kaybeden Volkan Kesanbilici ve Erdal Sarıkaya’nın da aralarında bulunduğu yüzlerce kişi, Fransa Konsolosluğu’nun önüne kadar yürüdü. Ölenler için yapılan saygı duruşunun ardından gezi şehitlerinin isimlerinin okunduğu sırada kalabalık “Yaşıyor” diye bağırdı. Taksim Dayanışması’ndan Mimar Mücella Yapıcı, Gezi Parkı’nın kapalı olmasından dolayı basın açıklamasını yapmayacaklarını söylerek, “Gezi bu ülkenin imdat çığlığıdır. Gezi bu ülkenin direnme refleksidir. Gezi bu ülkenin nefes alışıdır” dedi.KISA SÜRELİ MÜDAHALE

Gezi direnişi anmasına katılanlar basın açıklamasından sonra dağılmaya başladığı sırada yaklaşık 50 kişilik bir grup slogan atmaya devam edince, polis dağılmaları yönünde anonslar yaptı. Ardından Çevik Kuvvet ekipleri slogan atmayı sürdüren grubu kalkanlarla uzaklaştırmaya başladı. Bu sırada, aralarında CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker'in de bulunduğu grup ile polis ekipleri arasında kısa süreli arbede yaşandı. Öte yandan, bir polis müdürü ile CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem arasında da tartışma yaşandı. Tartışma, partililerin ve polislerin araya girmesiyle son buldu. Gezi direnişi anması, grubun dağılmasıyla sona erdi.

Gezi 4 yaşında.

Dokuz8Haber'in yaptığı derleme burada
Gezi 5 yaşında.

Gezi 6 yaşında.

Gezi direnişinin üzerinden 6 yıl geçti

Gazete Karınca

HABER MERKEZİ – Gezi direnişinin üzerinden tam 6 yıl geçti. Gezi Parkı protestolarının yıl dönümü dolayısıyla Taksim'e çağrı yapan Taksim ...

Gezi'de hayatını kaybeden gençlerin aileleri: Çok büyük bir aile olduk - Evrensel Gazetesi

Gezi 6 yaşında! - Gerçek Gündem

Milyonların direnişi altı yaşında: Karanlık gider Gezi kalır - BirGün Gazetesi (Basın Bildirisi)

Gezi'den bugüne…

BirGün Gazetesi (Basın Bildirisi)

AKP'nin en büyük korkusu: Şanlı Haziran Direnişi 6 yaşında!

ilerihaber (Basın Bildirisi)

Gezi anımsatmaları