• RedHack

1997 kurulan RedHack grubu(Kızıl hackerlar) kendini Markist ve Sosyalist olarak tanımlarlar.Bu grup özellikle Gezi Parkı Eylemlerinde destekleriyle gündeme damga vurmuşlardır


30 Mayıs 2013 tarihinde, Taksim Gezi Parkı' nın yıkımına protesto amaçlı ,Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü' nün web sitesini hackledi.


31 Mayıs 2013 tarihinde, ''Hak yersen hack yersin'' sloganıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin web sitesini hackledi.


1 Haziran 2013 eylemlerinde milletvekillerinin duyarsızlığını gerekçe göstererek milletvekili ve eşlerinin cep ve ev numaralarını yayımladı.


8 Haziran 2013 tarihinde polisin sert tutumlarını gerekçe göstererek İstanbul Emniyet Müdürlerinin cep numaralarını yayımladı.


kaynakça

kaynakça

  • Çarşı Grubu

Çarşı,Beşiktaş taraftarlarından oluşan bir gruptur.Gezi Parkı Eylemlerinde yaptığı ilginç sloganlar ,marşlar ve eylemleriyle gündeme damga vurmuşlardır.Gezi Parkı Dİrenişleri kapsamında Beşiktaş İnönü Stadının yıkımında kullanılan ekskavatörü kullanarak Tomaları geri püskürtmüşlerdir.


Ekskavatör ' e POMA(POLİS OLAYLARINA MÜDAHALE ARACI) adını vermişlerdir.


kaynakça


  • Koç Grubu

Türkiyenin en büyük aile şirketi olan Koç grubu , gezi parkı zamanında birçok kez tartışmaların ortasında kalmış; Gezi Parkı protestocularına Divan Otel'inin kapılarını açarak direnişçilere lojistik destek vermiştir.

kaynakça


  • Boyner Holding

Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner , Berkin Elvan ın ölümü nedeniyle mağazalarında müzik yayınlarının durdurulmasını ve 2 gün müşteri etkinliklerini iptal ettirdi.Vatandaşa haberleşme imkanı sağlamak içinde wifi şifrelerini kaldırttı.Sığınabilecek vatandaşlara yardım için , su ilk yardım malzemesi gibi erzakları tüm Boyner Mağzalarında bulundurulmasını söyledi.

kaynakça


  • Duman Grubu

Duman grubu'nun solisti Kaan Tangoze Gezi Parkı Direnişi için ''Eyvallah'' adlı şarkıyı besteledi.


kaynakça


Duman Grubu'nun solisti Kaan Tangoze Gezi Parkı Direnişi için ''Eyvallah'' adlı şarkıyı besteledi.Demir Sert, 31 Mayıs sabah 5 te Gezi Parkı'nda yaşadıklarını anlattığı "Bu Gaz Bi Harika Dostum" isimli -şarkıyla Gezi Parkı Direnişi'ne müzisyen olarak ta destek verdi.


Boğaziçi Caz Korosu Recep Tayyip Erdoğan'ın 'çapulcu' söylemini "Çapulcu Musun Vay Vay" adındaki şarkı ile eleştirdi.Kardeş Türküler, Başbakanın sözlerinden ilhamla "Tencere tava hep aynı hava" şarkısını besteledi.Oğuzhan Uğur, "Bu halka ayıp edildiğini" vurgulayarak, Çapulcu ve Ayyaş söylemini eleştiren Birinci Vazife adında bir şarkı yaptı.

Marsis, Gezi Parkı olaylarında başbakanın tutumunu "Oy Oy Recebum" adlı şarkıyla eleştirdi.

Müzisyen Fazıl Say, olaylara sahne aldığı konserde tencere çalarak destek verdi.

Roger Waters, konserini gerçekleştirdiği İTÜ stadyumunda duvara Gezi eylemleri esnasında hayatını kaybeden 4 eylemci ve 1 polisin fotoğraflarını yansıtarak ' devlet teröründe ölenler ' ifadesini kullandı.


Can Bonomo, Demet Evgar, Ayşegül Aldinç, Gonca Vuslateri, Zülal Kalkandelen, Gürsel Tekin, Memet Ali Alabora, Okan Bayülgen ve Şebnem Sönmez, Devrim Evin, Halit Ergenç ve eşi Bergüzar Korel, Cem Yılmaz ve Gülse Birsel protestolara destek verdiğini dile getirdi. Şebnem Ferah, Tarkan ve Sezen Aksu açıklamalar yaptı.Futbolculardan Didier Drogba, Manuel Fernandes, Gökhan Gönül, Selçuk İnan, Salih Uçan, Burak Yılmaz, Juan Pablo Pino, Wesley Sneijder, Colin Kazım Richards, Yekta Kurtuluş, Dany Nounkeu, Sercan Yıldırım, Recep Niyaz, Felipe Melo, Ersan Gülüm, TomasUjfalusi ve Pascal Nouma eylemi desteklediklerini sosyal medya aracılığıyla belirttiler.Mehmet Okur, Işıl Alben, Carlos Arroyo, Deron Williams, Jaka Lakovic, Josh Shipp, İbrahim Kutluay, İlkan Karaman, Jamon Gordon, Angel McCoughtry, Doğuş Balbay, Ufuk Sarıca, Cappie Pondexter, Eda Erdem ve Sinan Güler gibi basketbolcular da sosyal medyada konuyla ilgili görüşlerini paylaşmıştır.Mehmet Ali Alabora, Ahmet Şık, Nasuh Mahruki, Okan Bayülgen, Erdal Beşikçioğlu, Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Can Bonomo, Cem Adrian, Sunay Akın, Fazıl Say, Sezen Aksu, Levent Üzümcü, Nejat İşler, Duman, Hayko Cepkin, Oktay Kaynarca, Halil Sezai

gibi ünlü kişilerde sosyal medya üzerinden veya protestoların bazılarına katılarak desteklerini vermişlerdir.


kaynakça


GEZİ PARKINA DESTEK VEREN ÜNLÜLER- Video