Diğer Şehirlerin Gezi Direnişi

İçişleri Bakanlığı, ‘Gezi’ bilançosunu çıkardı: 79 ilde, 2.5 milyon insan eylemlere katıldı; 4 bin 900 kişi gözaltına alındı; 4 bine yakın insan yaralandı. Bingöl ve Bayburt’ta eylem yapılmadı...

Taksim Gezi Parkı’ndaki polis müdahalesine yurttan da tepkiler geldi. Gün boyu sosyal medyada örgütlenen Gezi Parkı protestocularının eylemleri İzmir,Ankara,Eskişehir ve Adana gibi büyükşehirlerin de içinde bulunduğu Türkiye'nin 79 ilinde polis müdahalesi eşliğinde sabah saatlerine kadar sürdü.


Ankara'daki Olaylar

Taksim'deki Gezi Parkı eylemine destek vermek için Ankara'da binlerce kişi sokağa döküldü.


Eskişehir yolunu kapatarak Meclis'e yürümek isteyen gruba çevik kuvvet ekipleri 04.50 sıralarında müdahale etti.

Eylemciler Başkent’in simgelerinden Kuğulu Park'ta toplanırken, Abdi İpekçi Parkı'nda bir araya gelen yaklaşık 2 bin kişi ise sloganlar eşliğinde Başbakanlık’a yürümek istedi. Polis, grubun yürüyüşüne izin vermeyerek biber gazı ile müdahalede bulundu. Bulvar üzerinde yolu trafiği keserek yürüyüşüne devam eden grup, polisin yoğun güvenlik önlemleri altında yaklaşık 10 kilometre yürüyerek Kuğulu Park’a ulaştı ve buradaki protestoya katıldı.


POLİS MÜDAHALE ETTİ

Kızılay'a doğru yürüşüye geçen grubun bir bölümü, polise taş attı. Polisin biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ettiği gruptakiler ara sokaklara kaçtı.
YURT GENELİNDE PROTESTOLAR

 • * Kocaeli'de Taksim Gezi Parkı’nda göstericilere polisin biber gazlı müdahalesine tepki olarak İzmit’te Cumhuriyet Meydanı’nda dün saat 19.00’da gerçekleştirilen protesto gösterisinde sabaha karşı olaylar çıktı. 4 bin dolayında kalabalığın, sabaha karşı AK Parti binasına yürümek istemesi üzerine polis, tazyikli su ve biber gazı kullanarak göstericilere müdahale etti, 50 kişi gözaltına alındı.
 • *Sivas'ta Taksim'deki Gezi Parkı'na Topçu Kışlası yapılması projesiyle başlayan gösterilere destek Sivas'ta Cumhuriyet Meydanı'ndaki Selçuklu Parkı önünde toplanan yaklaşık 1500 kişi sloganlar atarak hükümeti istifaya davet etti.

 • * Mersin’de Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) üyeleri, İstanbul’da devam eden Gezi Parkı olaylarını protesto etmek amacıyla saksafon ve gitar eşliğinde şarkılar söyleyerek eyleme destek verdi. Yaklaşık 200 kişi oturma eylemi yaptı.

 • * Zonguldak’taki Bülent Ecevit Üniversitesi’nde 2012-2013 eğitim öğretim yılında mezun olan 4 bin öğrenci törenle diplomalarını alırken, stadın kenarındaki köprüye “Gezi parkı direniyor Taksim’e selam” yazılı pankart asıldı. Polis, Öğrenci Kolektifi üyesi 5 öğrenciyi gözaltına aldı.

 • * Tunceli’de sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi partiler, İstanbul’daki eyleme destek verdi. Yürüyüş düzenleyen yaklaşık 700 kişi sloganlar attı.

 • * Adanalılardan da İstanbul’daki eyleme destek geldi. Yaklaşık 600 kişilik grup, şarkı ve türküler söyleyerek halaylar çekti. Eyleme, ünlü rock sanatçısı Hayko Cepkin de katıldı.

 • * Konya’da da sosyal medyada bir araya gelen üniversite öğrencileri tarafından protesto gösterisi düzenlendi. Yaklaşık 300 öğrencinin izinsiz yapılan protesto ve yürüyüşüne polis müdahale etmedi.

 • * Muğla’nın Marmaris ilçesinde, sivil toplum temsilcileri, yerel sanatçılar ve öğrenciler Gezi Parkı’nda devam eden protestolara destek için biraraya geldi. Sloganlar atıp şarkılar söyleyen topluluk gece yarısına kadar eylemlerini sürdürdü. Marmaris yolunun 4 saat trafiğe kapatan, çöp bidonlarını ateşe veren ve çevredeki iş yerlerini tahrip eden gruba polis müdahale etti. Gece boyunca süren olaylarda, bir yarbay, 3 polis memuru yaralandı, 40 kişi gözaltına alındı.

 • * Afyonkarahisar'da sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla toplanan grup, Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto etti. Geç saatlerde bir araya gelip yürüyüş yapmak isteyen gruba polis müdahale etti, 21 kişi gözaltına alındı.

 • * Bolu'da Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto etmek isteyen bir grup, D-100 karayolunun İstanbul-Ankara yönünü bir süre ulaşıma kapattı.

 • * Eskişehir’de, Taksim Gezi Parkı eylemcilerine destek vermek için toplanan yüzlerce kişi sabah saat 06.00’ya kadar protestolarını sürdürdü. Polisin biber gazlı müdahalesiyle dağılan göstericilerden 50’ye yakını gözaltına alındı.

 • * Kütahya’da çoğunluğu Dumlupınar Üniversitesi öğrencisi yaklaşık 1000 kişi Taksim Gazi Parkı eylemcilerine destek vermek için yürüyüş yaptı. Sabaha kadar süren protesto gösterilerinde polis 36 kişiyi gözaltına aldı.

 • * Manisa’da İstanbul Taksim Gezi Parkı olaylarını protesto etmek isteyen grup ile polis arasında arbede çıktı.

 • * Kayseri’nin Talas İlçesi’nde, İstanbul Taksim Gezi Parkı eylemine destek veren 6’sı erkek, 3’ü kadın 9 kişi, 'Çevre gürültüsüne yol açtıkları' gerekçesiyle gözaltına alındı.

 • * Aydın’nın Nazilli İlçesi’nde, Taksim Gezi Parkı’ndaki eyleme destek için toplanan üniversite öğrencileri, protesto gösterisinde bulundu. Yaklaşık 2 saat süren ve 750’ye yakın öğrencinin katıldığı eylem, olaysız son buldu.

 • * Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto etmek amacıyla Denizli'de bir grup, oturma eylemi düzenledi.

 • * Gezi Parkı’na AVM yapılmasına karşı İstanbul’daki eylemcilere destek için Antalya’da dün saat 20.00’den itibaren Cumhuriyet Meydanı’nda saat 02.00’ye kadar eylem yapan grup, AK Parti İl Başkanlığı’na yürüyüşe geçti. Polis buna izin vermeyerek barikat kurarken, 24 kişiyi gözaltına aldı.

 • *Taksim’e, Topcu Kışlası-AVM yapılmasına karşı çıkan dün gece toplanan 200 kadar öğrenci dün gece Bursa'nın Görükle Mevkii’nden Uludağ Üniversitesi Kampusu’ne ardından da İzmir yoluna çıkarak Küçük Sanayii Metro İstasyonuna kadar yürüdü.

 • *Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde, Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları protesto eden gruba polis müdahale etti.İsmail Cem Barış Meydanı’nda bugün saat 02.00’de toplanan yaklaşık 40 kişilik grup, şiirler okudu, türküler söyleyip halay çekti. Hükümet aleyhine slogan atan grup, AK Parti ilçe binasına yürümek istedi.

 • *Kırklareli'nde sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla haberleşen yaklaşık 150 kişi, saat 02.00 sıralarında Gezi Parkı’ndakilere destek vermek ve polisin müdahalesini protesto etmek için Dingiloğlu Parkı önünde toplandı. Ellerindeki Türk bayrakları eşliğinde Vilayet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen grup, ’Her yer Taksim her yer direniş’ sloganları attı.
 • *Kilis'te, yaklaşık 100 kişilik kalabalık sloganlar eşliğinde yürüyüş yaparak Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto etti.
 • * Bayburt ise Gezi parkı olaylarına katılmayan tek il oldu.